ÜÇÜNCÜ SAYIMIZ YAYIMLANDI

2020 Aralık sayısı ile yayın hayatına merhaba demiş olan Rumeli Tarih Araştırmaları Dergisi, 2021 Aralık sayısı ile iki yılını tamamlamaktadır. Bu vesile ile dergimize teveccüh göstererek katkıda bulunan yazar ve hakem kadromuza teşekkür etmek isteriz.

Rumeli Tarih Araştırmaları Dergisi’nin 2021 Aralık sayısı dört araştırma makalesi ile tarih alanında çalaşanların ilgisine sunulmuştur. Bu sayıda yer alan makaleler şunlardır:

Düzcü, “Devlet, bilim ve teknik: Modernleşme çağında Osmanlı merkezi bürokrasisinin ‘Fen’den muradı (1775-1838)” makalesiyle modernleşme çağına ışık tutmaktadır.

Aksoy& Özçelik, “Rum Mehmed Paşa’nın Faaliyetleri ve Muhallefâtı” makalesiyle Osmanlı tarihindeki uygulamaları aktarmıştır.

Ayaz & Doğruöz, “Edirne “Vatandaş” gazetesi ve 1954-1960 Demokrat Parti dönemi” makalesiyle Cumhuriyet dönemi siyasi hayatında önemli bir aralığı ve o devrin sisyasi durumunu medya penceresinden göstermiştir.

Şahan, “Balkan Bektaşi şiir geleneğinde bir portre: Derviş Kemal Özcan” makalesiyle kültürel şahsiyetlerden birini değerlendirmiştir.

2022 Haziran sayısı için makale, tercüme ve kitap kritiği türünden çalışmaları kabul alan Rumeli Tarih Araştırmaları Dergisi’nin bir sonraki sayısı için siz değerli araştırmacıların katkılarını bekliyoruz. Yeni sayımızın tarih bilimi alanında katkı sağlamasını temenni ederiz.

Bu içerik 04.01.2022 tarihinde yayınlandı ve toplam 1113 kez okundu.


Benzer İçerikler

İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
Kırklareli Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi
Tarih Bölümü Kayalı Kampüsü
Kırklareli / TÜRKİYE
0 (542) 205 09 35
editor@rumelitarih.com